517352-001 HP 450GB 6G SAS 15K rpm LFF 3.5-inch Dual Port Enterprise Hard Drive
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 517352-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- Hard Drive
- 450GB
- SAS
- 6Gb/s
- Hot-swap
- 3.5-Inches LFF
- Smart Carrier Tray Attached
- Part #: 517352-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HPE Server SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HPE Smart Carrier, HPE Standard Hot Plug Carrier and HPE Non-hot Plug Carrier. HPE Server SAS Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage, performance, reliability and data integrity are crucial.
Hard Drive Specification | |
| Brand: | HP |
| Size: | 450GB |
| Form Factor: | 3.5" LFF |
| Data Transfer Rate: | 6Gb/sec |
| Type: | Hot-swap |
| Generation: | SAS |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Enclosure: | Internal |
| Hot Pluggable: | Yes |
| Interface: | Serial-Attached SCSI |
| Rotational Speed: | 15,000 rpm |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 1.36 kg |
| Height: | 2.64 cm |
| Depth: | 18.87 cm |
| Width: | 11.07 cm |
Temperature Specifications | |
| Min Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Operating Temperature: | 95 °F |
Compatibility | ||
| ProLiant DL1000 | ProLiant DL320 G3/G4/G5/G5p/G6 | |
| ProLiant DL120 G6/G7 | ProLiant DL320s | |
| ProLiant DL140 Gen3 | ProLiant DL370 Gen6 | |
| ProLiant DL145 Gen3 | ProLiant DL380 Gen6/Gen7 | |
| ProLiant DL160 G5/G5p/G6 | ProLiant DL385 G5p/G6/G7 | |
| ProLiant DL160se Gen6 | ProLiant ML110 Gen7 | |
| ProLiant DL165 G5/G5p/G6/G7 | ProLiant ML150 G3/G5/G6 | |
| ProLiant DL170e Gen6 | ProLiant ML310 G2/G3/G4/G5/G5p | |
| ProLiant DL170h Gen6 | ProLiant ML330 Gen6 | |
| ProLiant DL180 Gen6 | ProLiant ML350 Gen5/Gen6 | |
| ProLiant DL185 Gen5 | ProLiant ML370 Gen6 | |